|
Кафедра cуднобудування та ремонту суденІсторична довідка |
Підготовка фахівців з суднобудування у Херсонському навчально-науковому інституті Національного університету кораблебудування імені адмірала Макарова (ХННІ НУК) починаючі з 1967 р. по 2003 р. здійснювалася секцією Суднобудування. На той час завідувачами секції були кандидати технічних наук, доценти: Солдатов Микола Павлович (1973-1978 рр.), Петропавлов Юрій Васильович (1978-1988 рр.), Лугінін Олег Євгенович (1988-1998 рр.), Дудченко Олег Миколайович (1998-2003 рр.).
Наказом ректора Українського державного морського технічного університету від № 76 на базі секції Суднобудування у 2003 році була створена кафедра Суднобудування, яка увійшла до складу суднобудівного факультету Херсонської філії Національного університету кораблебудування імені адмірала Макарова. Кафедру Суднобудування очолив академік Академії наук суднобудування України, академік Міжнародної академії морських наук, технологій та інновацій, академік Міжнародної академії стандартизації, доктор технічних наук, професор Щедролосєв Олександр Вікторович.
Наказом ректора Національного університету кораблебудування від 19.07.2018 р. №419К назва кафедри Суднобудування була змінена на назву Суднобудування та ремонту суден.
Кафедра Суднобудування та ремонту суден здійснює підготовку здобувачів першого (бакалаврського) і другого (магістерського) рівнів вищої освіти) зі спеціальності 135 «Суднобудування» за освітніми програмами «Кораблі та океанотехніка», «Суднокорпусобудування», «Судноремонт та технічне обслуговування флоту», «Яхти та судна для водного туризму».
У своїй діяльності кафедра Суднобудування та ремонту суден ХННІ НУК зорієнтована на конкретні замовлення фахівців, необхідних, в першу чергу, для суднобудівної галузі Херсонської області. На цей час кафедра регулярно проводить аналіз необхідної кількості фахівців з суднобудування. Ця робота виконується з урахуванням конкретних замовлень підприємств та установ суднобудівної галузі.
В Україні функціонує цілий ряд підприємств й організацій, робота яких пов’язана з побудовою суден і плавучих споруд, судноремонтом та реновацією, а розбудова державної політики у суднобудівній галузі неможлива без ефективного використання кадрової політики та наукового-технічного потенціалу ЗВО.
|
|
|
Вирішення зазначених проблем і питань кадрового забезпечення провідних суднобудівних заводів та підприємств морської інфраструктури, діяльність яких пов’язана з проєктуванням, побудовою, ремонтом суден і морських плавучих споруд, технічним наглядом за суднобудівними об’єктами й спорудами, технічним обслуговуванням флоту, портовою діяльністю відображає головну мету підготовки бакалаврів і магістрів зі спеціальності 135 «Суднобудування» у Національному університеті кораблебудування імені адмірала Макарова та його Херсонському навчально-науковому інституті.
![]() |
![]() |
|
Кафедра має позитивний досвід призначення студентам місць їх майбутньої роботи після проходження виробничих/магістерських практик на суднобудівних підприємствах і організаціях. У період проходження практик студенти мають практичну можливість ознайомитись зі своєю майбутньою роботою, її змістом та перспективами.
|
|
|
Випускники кафедри Суднобудування та ремонту ХННІ НУК суден затребувані на суднобудівних підприємствах та проєктних організаціях Києва, Херсона, Миколаєва, Запоріжжя, Одеси, Кілії тощо. В останні роки випускники кафедри працюють на суднобудівних заводах Латвії, Естонії, Польщі, Португалії, Румунії, Болгарії, Фінляндії, Південної Кореї, Китаю.
|
![]() |
|
За період функціонування кафедри було випущено понад 700 інженерів-кораблебудівників.
Відповідно до договорів про двостороннє творче співробітництво науковці кафедри співпрацюють з Державним підприємством«Класифікаційне товариство Регістр судноплавства України», ТОВ «Smart Maritame Group», ТОВ «Паллада Шип’ярд», Адміністрацією річкових портів України, ХФ ДП «Адміністрація морських портів України» Херсонським морським портом, Херсонським суднобудівним судноремонтним заводом, а також іншими підприємствами та установами морської інфраструктури.
На основі проведених досліджень і конструкторських розробок спільно з ХДЗ «Паллада» за темою «Проектування, технологія и організація будівництва композитних плавучих доків» (автори д.т.н., професор Рашковський О.С., к.т.н. Слуцький М.Г., Кононов В.М., д.т.н., професор Щедролосєв О.В., ст. викладач Узлов О.М.) було створено нове покоління сучасних композитних плавучих доків великої підйомної сили вітчизняної конструкції, які є конкурентоздатними на світовому ринку. За створення, освоєння виробництва і широке впровадження цих доків групі вчених, конструкторів і фахівців присуджена Державна премія України в області науки і техніки 2007 року.
|
|
|
|
Результати докторської дисертації завідувача кафедри Суднобудування та ремонту суден д.т.н., професора Щедролосєва О.В. «Основи удосконалювання енерговикористання в спеціальних енергетичних системах універсальних наливних суден» стали основою для розробки низки заходів щодо здійснення планів енергозбереження на водному транспорті, відповідно до Комплексної державної програми енергозбереження України.
|
|
|
Результати проведених наукових досліджень науково-педагогічними працівниками кафедри, здобувачами першого (бакалаврського), другого (магістерського) і третього (освітньо-наукового) рівнів вищої освіти представляються й обговорюються на міжнародних, всеукраїнських та науково-технічних конференціях, конкурсах, семінарах, нарадах тощо.
За останні роки науково-педагогічними працівниками кафедри опубліковано 4 монографії, більше 200 наукових статей і тез доповідей, 150 навчально-методичних праць, отримано 20 патентів на винаходи. Створена навчально-наукова лабораторія інноваційних технологій в суднобудуванні та судноремонті.
Науково-педагогічні працівники кафедри постійно удосконалюють навчальний процес, активно поєднують його з науковою роботою, залучають обдаровану студентську молодь до науково-дослідної роботи, що сприяє підвищенню її інтересу до майбутньої професійної діяльності. Випускники та науковці кафедри суднобудування та ремонту суден вносять свій вклад у розвиток суднобудівної галузі та підприємств морської інфраструктури України.
|
Науково-педагогічні працівники і співробітники кафедри які забезпечують навчальний процес у 2024-2025 навчальному році
1. Щедролосєв Олександр Вікторович – завідувач кафедри, д-р техн. наук, професор
2. Коростильов Леонтій Іванович – д-р техн. наук, професор
3. Коновалова Ганна Василівна – канд. наук, доцент
4. Кузнєцов Анатолій Іванович – канд. техн. наук, доцент
5. Литвиненко Дмитро Юрійович – канд. техн. наук, старший викладач
6. Соценко Владислав Валерійович – старший викладач, завідувач лабораторії
7. Красота Галина Анатоліївна – провідний фахівець
Гурський Сергій Васильович – генеральний директор Державного підприємства «Класифікаційне товариство Регістр судноплавства України», представник стейкхолдерів (працює за сумісництвом)